KÖTÜ PİYASA ŞARTLARINDA NASIL POZİTİF KALABİLİRSİNİZ?

Ana sayfa Blog KÖTÜ PİYASA ŞARTLARINDA NASIL POZİTİF KALABİLİRSİNİZ?

KÖTÜ PİYASA ŞARTLARINDA NASIL POZİTİF KALABİLİRSİNİZ?
 • Ünal BİLGİN
 • 11.3.2020

KÖTÜ PİYASA ŞARTLARINDA NASIL POZİTİF KALABİLİRSİNİZ?

İş hayatınızda pozitif kalmanın öneminden tekrar tekrar bahsettik. Bir danışman olarak temposu yüksek bir işte çalışıyorsunuz ve çok fazla rakibiniz var.Üstelik müşterileriniz kendileri için büyük sayılabilecek finansal bir yükümlülük içerisine giriyor.Bu yüzden ekonomik krizler gibi dış faktörlerin işinizin üzerindeki etkisi çok fazla.

Ama tekrar ve tekrar söylemek istiyoruz ki, gayrimenkul piyasasında müşterisiz kalmak gibi bir şey söz konusu değil. Piyasa kötüleşebilir, problemler bir anda üstünüze gelebilir ya da bazen işin içerisinden çıkılmaz bir halde bile hissedebilirsiniz.

Peki, işinizde pozitif tutumunuzu korumayı nasıl sağlayabilirsiniz?

Gelin bugün pozitif bir hayat yaşamanıza yardımcı olacak bazı metotlara bakalım:

Toksik İnsanlardan Kurtulun

"Karamsarlar; başarısızlığın bin bir nedenini sayarken, iyimser epey yol almış" Sandor Petöfi

Toksik insan ne demektir? Aklınıza neler geliyor bilemiyoruz tabi ama bizim kastettiğimiz şey sizinle konuşmaya başladığında gayrimenkul piyasası, finansal konular ve ekonominin durumu hakkında endişelenmenize sebep olan kişiler. Bu insanlar genelde kötü niyetli değiller, hatta belki de sizi korumaya çalışan bir meslektaşınız ya da arkadaşınız olabilirler ama ortak özellikleri size negatif enerji taşıyor olmaları.

Böyle insanlarla iletişimi koparmanız tabi ki en iyisi olacaktır ama realist davranırsak, toksik insanların çoğu arkadaşınız ya da belki ailenizden birisi.Bu yüzden bu insanları hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz, ama en azından konu değiştirme konusunda uzmanlaşarak negatif konuları konuşmayı engelleyebilirsiniz.

Toksik insanlardan kurtulmayı yine de başaramadıysanız, onlar sizinle konuşurken siz de içinizden kendinize pozitif şeyler söyleyin. Karşınızdaki piyasanın kötülüğünden bahsediyorsa siz kendinizi bu kötü piyasada dahi ayakta kalmayı başardığınız için tebrik edin mesela. Böyle tavsiyeleri belki mantıklı bulmayabilirsiniz ama yaparsanız gerçekten iyi hissedeceksiniz.

Şişirme Haberle İnanmayın

"Üç türlü yalan vardır: basit yalan, kuyruklu yalan ve istatistik." Benjamin Disraeli

Şunu unutmayın, bir gazete ya da dergi ne kadar çok negatif haber yaparsa, bir o kadar fazla satıyor. Söylediğimiz şeye inanmıyorsanız hemen bir gazete alıp sayfalarını çevirebilirsiniz. Gördüğünüz pozitif haberlerin azlığı bizi haklı çıkaracak.

Bu yüzden medyanın çizdiği negatif tabloya inanıp moralinizi bozmayın ya da daha doğrusu, okuduğunuz her şeye güvenmeyin. Eğer gerçek bilgileri ayırt edemiyorsanız da bu medya kanallarını hayatınızdan çıkarın. Gerçek bilgilerle donatılmış medya araçlarını öğrenin ve onları takip edin.

Ekonomistler ve tahmin yürütücüler için bu piyasada ünlü bir söz vardır; Her şeyi doğru tahmin ettiğini düşünen ekonomistler elektrik faturalarını bile ödeyemezler. Bu piyasa 2008 krizini yaşarken herkesin elinde pembe boylara batırılmış fırçalar vardı. Ne demek istediğimizi şimdi daha iyi anladınız :)

Kendinize Güvenin

"Asıl mucize kendine inanmaktır; sonrası hep olağan şeyler." Goethe

 Yazının girişinde de belirttiğimiz gibi gayrimenkul piyasasında müşterisiz kalmak diye bir şey yok. Bu yüzden başarılı bir danışmanın her şartta para kazanacağını bilin ve kendinize güvenin. Piyasadaki dalgalanmaları kendinize bahane edinmeyin. Piyasanın kötüye gitmesi olsa olsa öne çıkmanız için bir fırsat olabilir.

Doğru pazarlama stratejileri ve iyi bir iş planı ile herhangi bir durumda başarısızlık yaşamanız için hiçbir sebep yok. Bu yüzden kötü bir durumda hemen silkelenmeli ve işinize odaklanmalısınız. İşinize odaklanmak hem sizi iyi hissettirecek, hem de işlerinizi düzeltecek. Odaklanma konusunu işinizin merkezi olmasını sağlayın.

Fırsatları Kovalayın

"Her şeye homurdanmaya alışmış kimse, fırsat kapıyı çalınca bile gürültüden yakınır." Confidences

Donald Trump'ın emlak şirketinin bu aralar sürekli gayrimenkul satın aldığını biliyor muydunuz? İyi bir lider olup olmadığı tartışılır ama Trump kesinlikle iyi bir iş adamı ve ekonominin kötüye gittiği şu anki piyasa durumunu alım yapmak için iyi bir fırsat olarak görüyor.

Yukarıda verdiğimiz bilgi hem size hem de müşterilerinize negatiflikten kurtulmanız için yardımcı olacak.

Bu bilgiyi lütfen kendinize gayrimenkul piyasasında alım satımın asla durmayacağını ve krizlerin fırsat yaratacağını hatırlatmak için kullanın. Piyasanın kötüye gittiği günlerde ise bu bilgi ile müşterilerinize ilham kaynağı olun.

Kendinize Odaklanın

"Eğer başarılı olacağınıza inanırsanız haklı çıkarsınız. Eğer başarısız olacağınıza inanırsanız yine haklı çıkarsınız." Henry Ford

Başarının dış faktörlerle bir ilgisi olmadığını ve sadece inandığınız kadar başarılı olabileceğinizi sürekli kendinize hatırlatın. Herhangi bir durumda negatif olmanı için bir sebep yok çünkü bir şeyi yapmak isterseniz yaparsınız.

Eğer ki sizden bağımsız faktörlerin sizi etkileyeceğine olan inancınızı değiştirmezseniz her olumsuzlukta negatif hissedeceksiniz. Bir noktadan sonra ise ne yaparsanız yapın işleri düzeltemeyeceğinizi düşünecek ve pes edeceksiniz. Daha yolun başındayken kendinize odaklanmayı öğrenin.

Pozitif Olmanın Gücüne İnanın

"Zihinlerinizi büyük düşüncelerle besleyin. Kahramanlığa inanmak kahraman yapar." Benjamin Disraeli

Hayattan ne isterseniz onu alırsınız. Bu cümle üzerinden ilerleyen birçok inanız var ve neredeyse hepsi enerji akışı ile evrenden istediğinizi alabileceğinizi söylüyor. Belki bu konulara inanmıyor olabilirsiniz ama bilimsel olarak da odaklandığınız şeyi başarma olasılığınızın nasıl arttığı ile ilgili verilere ulaşabilirsiniz.

Bu sebeple negatif düşünmemeye özellikle dikkat etmeli ve bir şeyler kötüye gitse dahi onun pozitif halini hayal etmelisiniz. Bir süre sonra hayal ettiğiniz her şey üzerinde emek sarf ettiğiniz sürece gerçeğe dönüşebilir ve böylece hayata daha pozitif yaklaşabilirsiniz.

Aktif Olun

"Savaşçı olmak mükemmellikle ilgili değildir ya da zaferle veya incitilemez olmakla... O, incinmeye açık olmakla ilgilidir. Gerçek cesaret budur." Dan Millman

Söylediğimiz gibi, ne olursa olsun alım satım yapmak isteyen insanlar olacak. Bu insanlar sizin uzmanlığınıza ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden odağınızı negatif düşüncelerden aktif davranışlara çekin. Bir danışman olarak her durumda müşterilerinize görünür olmanız gerekiyor. Müşterilerinizle iletişimi sürdürmeniz çok önemli.

İletişim bu mesleğin en büyük sermayesi.

Sizi kısıtlayan negatif düşüncelerden kurtulun, ön hazırlık yapın ve bir müşterinize telefon edin. İlk görüşmeden sonra bile üzerinizdeki negatifliğin azaldığını hissedeceksiniz.

Haydi telefon başına :)

Daha Fazlası

 • KÖTÜ PİYASA ŞARTLARINDA NASIL POZİTİF KALABİLİRSİNİZ?

  İş hayatınızda pozitif kalmanın öneminden tekrar tekrar bahsettik. Bir danışman olarak temposu yüksek bir işte çalışıyorsunuz ve çok fazla rakibiniz var.Üstelik müşterileriniz kendileri için büyük say...

 • DEPREM GERÇEĞİ,

  Geçen Hafta Yaşanan 5,8 büyüklüğünde ki deprem bize kendini tekrar hatırlattı. Hatırlattı hatırlatmasınada biz bu hatırlatmalara rağmen beklenen büyük İstanbul depremine ne kadar hazırız veya neler ya...

 • KUZEY KIBRIS'TA GAYRİMENKUL ALMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

  Gayrimenkule yatırım yapmak istiyorsunuz… Son yıllarda hem Türkiye’den hem de Avrupa’dan tatil için olduğu kadar yatırım için de Kıbrıs’a olan ilgi arttığı için, seçeneklerinizden birisi de Kuzey Kıbr...

 • EMLAK'TA SOSYAL MEDYA KİRLİLİĞİ

  Bu haftaki blog yazımda uzun zamandır dikkatimi çeken bir konuyu yazmak istedim. Yaptığım iş gereği (Gayrimenkul Danışmanlığı) sosyal medya hesaplarımda yüzlerce belki de binlerce meslektaşım ekli ve ...

 • KENDİNİ DOLAR MİLYONERİ ZANNEDEN TÜRKLER…

  Evet konumuz son zamanlarda hızla yükselen döviz fiyatlarındaki artış.Zaman zaman bende bir yatırım danışmanı olarak müşterilerimin döviz yatırımı yapmaları konusunda yönlendirmelerde bulunduğum zaman...

 • NE DÖVİZ NE ALTIN NE DE BORSA.. EN İYİ YATIRIM GAYRİMENKUL...

  Ne döviz, ne altın ne de borsa, en iyi yatırım Gayrimenkul.. Son günlerde birçok müşterimizden elindeki gayrimenkullerini satıp dövize geçecekleri yönünde telefonlar ve yorumlar alıyoruz. Arkadaşlar, ...

 • Gayrimenkul İşlemlerinde Danışmanlara İhtiyaç Duyulmasının 10 Sebebi

  Diyelim ki işyerinize karşı bir dava açmak istiyorsunuz, davayı kendiniz mi açarsınız yoksa iyi bir avukat mı bulursunuz? Ya da hastasınız, internetten araştırma mı yaparsınız yoksa doktora mı gidersi...

 • YATIRIMCILARIN YENİ GÖZDESİ KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

  Yerli Yatırımcıların yeni gözdesi Kuzey Kıbrıs. Son günlerde Ülkemizde yaşanan belirsizlikler ve ekonomik kriz ile birlikte Yatırımcılar kendilerine daha güvenli ve daha garantili yeni yatırım bölgele...

 • FRANCHİSE SİSTEMİNDEKİ 5 KAZANIM

  Franchising Avantajları Yeni bir işe başlarken franchising iş modelini benimsemek; girişimciler için sermaye kullanımı, marka ve güven, büyüme hızı, motive edilen yönetim biçimi gibi pek çok ana başlı...

 • Konut Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Öncelikle konut edinme amacımızı belirlememiz gerekir. Yatırım amacıyla atın alınıyorsa getirilerine, kullanma amacıyla alınıyorsa ihtiyaçlarımıza göre karar vermeliyiz. 2. Satın alınması planlanan...

Uzman ekibimizle
profesyonel hizmet verdiğimiz

Doğrudur

Hizmetlerimizden yararlanmak için

İletişim Formumuzu Doldurun